Szlaki turystyczne
Dla amatorów turystyki górskiej proponujemy wycieczkę do Gminy Łodygowice do Beskidu Małego!
Bliskość trzech jezior (Czaniec, Międzybrodzkie i Żywieckie) sprawia, że te tereny są bardzo ciekawe dla gości, odwiedzających nasze rejony. Można połączyć turystykę górską z turystyką wodną i jeszcze bardziej uatrakcyjnić wakacyjny wyjazd. Dodatkowym atutem okolicznych szlaków jest możliwość powrotu w to samo miejsce inną trasą, co jest ułatwieniem zarówno dla osób planujących jednodniowe wycieczki, jak i osób zmotoryzowanych. Nie bez znaczenia jest także dobre oznakowanie na trasie.
Warto także dodać, że tereny w paśmie Magurki Wilkowickiej należą do obszaruNatura 2000 Beskidu Małego, czyli jest obszarem objętym specjalną ochroną przyrody.
Proponujemy turystom następujące szlaki turystyczne:
- czerwony z Łodygowic (od sklepu „Stara Gmina”) do Międzybrodzia Bialskiego, Czernichowa oraz przez Czupel na Magurkę (909 m n.p.m.),
- żółty z Małej Tresnej na Porzysłop (629 m.n.p.m), gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym,
- szlak zielony z dworca PKP w Łodygowicach Dolnych przez Łysy Groń do Czernichowa.
Przy czerwonym szlaku z Łodygowic znajduje się wiele atrakcji. Wymienić tu należy Diabli Kamień (588m). Skała ta ma ok. 6 m wysokości. Wiąże się z nią legenda. Podobno kiedyś diabły budowały młyn na Skrzycznem. Nie spodobało im się, że w pobliżu stoi kościół w Łodygowicach, więc próbowały rzucić w niego kamieniem. Na szczęście nie udało im się to i trafiły w górę nieopodal.
Niezwykle urokliwym miejscem jest Polana Koliby. Znajduje się tu miejsce na ognisko i niewielka, nadrzewna kapliczka. Gdy jest ładna pogoda można stąd zobaczyć Pilsko, Romankę, Wielką Raczę, pasmo Małej Fatry na Słowacji, Skrzyczne, Baranią Górę, a nawet Tatry. Jako ciekawostkę można dodać, że były tu kiedyś murowane szałasy pasterskie. Jeden z nich został nawet zamieniony w bazę noclegową, lecz w wyniku osuwania się ziemi obiekt ten uległ zniszczeniu.
Między Magurką Wilkowicką i Czuplem znajduje się niewielka jaskinia, nazywana Wietrzną Dziurą lub Smoczą Jamą. Jej głębokość wynosi ok. 6 m, a długość ok. 33 m.
Wbrew często spotykanej opinii, najwyższą górą Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m) Z Czupla możemy podziwiać piękny widok na Jezioro Międzybrodzkie, Górę Żar i zaporę w Porąbce. Jest to szczyt niepozorny i nieco zapomniany, lecz leżący tuż obok bardzo popularnej Magurki Wilkowickiej.
Zbaczając z czerwonego szlaku w lewo, zaraz za Diablą Skałą na Polanie Przysłop wejść można na szlak żółty w kierunku Tresnej. Niedaleko znajduje się gospodarstwo Koleby. W okolicy umiejscowiony jest krzyż i kamienny ołtarz poświęcony księdzu Stanisławowi Stojałowskiemu. Idąc dalej tym szlakiem mijamy wzniesienia Solisko (635 m.n.p.m) i Gronik (619 m.n.p.m) i wchodzimy na widokowe polany należące do osiedla Klimczaki, gdzie znajduje się pochodząca z 1917 roku kapliczka Matki Bożej. Można stąd dojrzeć grzbiet Skrzycznego (najwyższego wzniesienia Beskidu Śląskiego) oraz Kotlinę Żywiecką i górę Żar.
Zielona Trasa prowadząca przez wierzchołek Przyszopu, (inaczej zwanego Łysym Groniem 578 m.n.p.m) do Czernichowa też kryje w sobie wiele atrakcji. Na północnych stokach Przyszopu znajduje się górna zabudowa Tresnej z zabytkową drewnianą dzwonnica loterańską, (lub inaczej burzowyą), która jest jedną z 3 dzwonnic znajdujących się w tej części Beskidu Małego. Wierzono, że dźwięku dzwonów boją się zawiadujący chmurami burzowymi płanetnicy. Bicie w dzwon miało uchronić dobytek ludzi przed zniszczeniem. Dzwonnica przy szlaku pochodzi z pierwszej połowy XX w.