Gmina Łodygowice - gmina, w której warto mieszkać - www.lodygowice.pl

Atrakcje turystyczne

      Gmina Łodygowice to niezwykle malowniczy zakątek położony w północnej części Kotliny Żywieckiej, pomiędzy Jeziorem Żywieckim a Bramą Wilkowicką. Zajmuje powierzchnię 36 km2 i ze względu na usytuowanie na pograniczu Beskidu Małego i Śląskiego, stanowi teren bardzo atrakcyjny turystycznie.

widok na jezioro żywieckie
widok na Jezioro Żywieckie
Połączenie takich walorów jak: bliskość łagodnych, dostępnych nawet dla początkujących turystów, gór Beskidów z najbliższymi szczytami Magurką (909 m npm) i Czuplem (933 m npm) oraz dostęp do Jeziora Żywieckiego powodują, że wypoczywać można tutaj aktywnie w ciągu całego roku. Gminę porasta blisko 900 ha lasów (25% ogólnej powierzchni) na które składa się głównie świerk, sosna i buk.
przystań na jeziorze żywieckim
przystań na Jeziorze Żywieckim
Prawie 40% powierzchni to malownicze szachownice pól i łąk położone na łagodnych pagórkach, poprzecinane szarymi wstęgami dróg lokalnych, które doskonale nadają się do spacerowania i jazdy na rowerze. Spacerować można także po wytyczonych czterech szlakach turystycznych oraz nabrzeżem ciągnącym się wokół Jeziora Żywieckiego. Przebywający na terenie gminy turyści mogą korzystać z bazy prywatnych kwater lub miejsc wypoczynkowych oferowanych przez kilka dużych i kilkanaście mniejszych ośrodków wypoczynkowych. Większość z nich położona jest nad brzegiem jeziora w miejscowości Zarzecze. Oferta tych ośrodków jest bardzo szeroka i różnorodna. Większość posiada przystanie wodne i oferuje możliwość wypożyczania sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne, łodzie żaglowe, itp.). Do dyspozycji turystów są baseny otwarte, korty tenisowe, boiska do gry w siatkówkę, place zabaw dla dzieci, siłownie, kawiarnie itp. W ośrodkach organizowane są obozy żeglarskie, na których odbywa się nauka żeglowania oraz pływania na deskach windsurfingowych. Oferowane są także przejażdżki łodzią motorową.
jezioro żywieckie
Jezioro Żywieckie
Corocznie na Jeziorze Żywieckim odbywają się regaty o znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym. Gospodarstwa agroturystyczne w Biernej i Pietrzykowicach oferują min. jazdę konną pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów.

      Na terenie gminy znajdują się ciekawe obiekty historyczne, m.in. XVII wieczny drewniany kościół p.w. Świętych Szymona i Judy Tadeusza, jeden z największych i najpiękniejszych obiektów sakralnych drewnianych na Żywiecczyźnie.

kościół p.w. Świętych Szymona i Judy Tadeusza
kościół p.w. Świętych Szymona i Judy Tadeusza
Kościół ten został konsekrowany w 1636 r. W latach 1748-1799 dokonano wielu przeróbek: poszerzono nawę, dobudowano boczne kaplice, przebudowano wieżę, itp. Kształt z tego okresu pozostał do dzisiaj. Wnętrze kościoła zadziwia przepychem i różnorodnością stylów. Urządzony z rozmachem ołtarz główny urzeka zdobnymi detalami i ilością sakralnych motywów. Wewnątrz kościoła znajduje się osiem ołtarzy reprezentujących rokoko, gotyk i barok.
kościół p.w. Świętych Szymona i Judy Tadeusza
kościół p.w. Świętych Szymona i Judy Tadeusza
Inną budowlą historyczną jest dwór obronny położony w pięknym zabytkowym parku. Jego budowę rozpoczął 1629 roku Jerzy Zbarski. Następni właściciele dwór otoczyli wałem ziemnym, fosą oraz wybudowali bastiony w narożach. W XIX wieku dwór utracił swoje militarne znaczenie, zlikwidowano część wałów a fosy zostały zasypane lub przekształcone w stawy.
dworek
dworek
Rodzina Klobusów, jako ostatni właściciele, przebudowali dwór, zmieniając go w rezydencję otoczoną parkiem a kształt ten pozostał do dzisiaj.

      Liczne kręte uliczki biegnące wśród pól i łąk położonych na łagodnych pagórkach sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej. Dla amatorów pieszych wędrówek przeznaczone są szlaki turystyczne – czerwony z Łodygowic (od sklepu „Stara Gmina”) przez liczne wzniesienia do Międzybrodzia Bialskiego, Czernichowa oraz przez Czupel na Magurkę (909 m n.p.m.), szlak żółty z Małej Tresnej na Porzysłop gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym, szlak zielony z dworca PKP w Łodygowicach Dolnych przez Łysy Groń do Czernichowa.

      Na terenie gminy znajduje się hala sportowa o parametrach 45 m długości, 24 m szerokości i 9,5 m wysokości. W tym obiekcie można rozgrywać zawody o randze międzynarodowej w takich dyscyplinach jak: piłka siatkowa, piłka koszykowa, piłka ręczna, halowa piłka nożna. Sala posiada widownie na blisko 200 osób. Obok sali gimnastycznej znajduje się bogato urządzone zaplecze w skład, którego wchodzą: 3 kondygnacje szatni z natryskami, sala do gimnastyki korekcyjnej i fitness, siłownia, magazyny na sprzęt sportowy. Jako jeden z nielicznych obiektów sportowych hala posiada warunki do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

      Dzieci mają do dyspozycji pięć placów zabaw w których znajdują się piaskownice, huśtawki, koniki na sprężynach, zestawy przeszkód ze zjeżdżalniami, tory przeszkód itp. Natomiast młodzież może skorzystać z otwartych przyszkolnych boisk.

      Odbywające się w ciągu całego roku liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe (Dni Łodygowic, Biesiada Muzyczna, Święto Plonów, przeglądy twórczości regionalnej i młodzieżowej, liczne festyny i zabawy taneczne, itp.) stanowią dodatkową atrakcję dla turystów odwiedzających ten piękny zakątek Żywiecczyzny.

 
Urząd Gminy Łodygowice, ul. Piłsudskiego 75, tel. (033) 863 05 00
Przypominamy o terminach płatności podatku za odbiór odpadów komunalnych. Szczegóły pod nr tel. 338630523.